Kullanıcı Girişi

Sıkça Sorulan Sorular

 • Tasarlanması gereken araç ne kadar detaylı olmalıdır.

  Aracın karina, motor ve denizcilik hesapları gibi altyapı özelliklerinden ziyade yolcularla etkileşime girdiği üstyapı bileşenleri ile ilgileniyoruz. Konsept çizim ve 3B modellerin yanı sıra, örneğin engelli bir yolcunun iskeleden araca binişini kolaylaştıran bir köprü mekanizması detayı veya yolcu katının yerleşimi gibi detayların modellenip görselleştirilmesi puan kazandıracaktır.

 • 'Coğrafi lokasyonun seçimi tasarımcıya bırakılmıştır. ' maddesinde belirtilmiş olan seçim doğrultusunda yapılacak tasarım bölge odaklı mı yoksa farklı bölgelere de entegre edilebilir olarak mı düşünülmelidir?

  Bu tercih yarışmacılara bırakılmıştır. İki şekilde de tasarlanabilir. Bölge genelleştirilebilir veya spesifik bir lokasyon seçilebilir.

 • 75x45m ölçülerinde belirlenmiş olan proje alanı sadece gişe, turnikeler, tuvaletler, bisiklet park alanı ve sosyal alanları mı kapsamaktadır yoksa bu alana motorların bulunacağı bölge(deniz üzerindeki-manevra alanı) de dahil midir?

  Verilen ölçülere iskele alanı ve iskele hizasındaki deniz alanı dahildir. Proje alan ölçüleri çerçeveyi belirleme amacıyla verilmiştir, tamamının yapı ile doldurulması kastedilmemiştir.

 • Sosyal alan olarak belirtilmiş bölge sadece iskeleyi kullanan yolcular için mi yoksa kamusal bir alan olarak mı tasarlanmalıdır?

  Bu tercih yarışmacılara bırakılmıştır.

 • Seçtiğimiz kıyıda herhangi bir binayı görmezden gelebilir miyiz?

  Evet, seçilen kıyıdaki herhangi bir binayı yok sayabilirsiniz.

 • Denize çıkma yapabilir miyiz yoksa tamamı karada mı olmalı?

  Denize çıkma yapabilirsiniz.

 • 75x45 boyutları 3000m2yi aşıyor, yapacağımız tasarım bu 3000m2yi tamamen kaplamak zorunda mı?

  Hayır, kaplamak zorunda değil. Proje alan ölçüleri çerçeveyi belirleme amacıyla verilmiştir, tamamının yapı ile doldurulması kastedilmemiştir.

 • Mevcut kıyı kurallarına uymak zorunda mıyız ve istediğimiz herhangi bir kıyıya projeyi yapabilir miyiz?

  Kıyı kurallarını gözardı edebilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir kıyıya projeyi yapabilirsiniz.

 • Mevcutta varolan bir bolgeye mudahale edebiliyor muyuz? Yoksa boş bir arazi mi bulmaliyiz?

  Evet, mevcut bir bölgeye müdahale edebilirsiniz.

 • Eger mevcutta var olan bir mekana mudahale edebiliyorsak varolan bir binayi ya da yolu degistirebiliyor miyiz?

  Evet, değiştirebilirsiniz.

 • 45×75 karada olan ölçümüz deniz üzerine de sarkabiliyor mu, bu alan 45×75in dışında mi?

  Verilen ölçülere iskele alanı ve iskele hizasındaki deniz alanı dahildir. Proje alan ölçüleri çerçeveyi belirleme amacıyla verilmiştir, tamamının yapı ile doldurulması kastedilmemiştir.

 • Belirli bir kişi kapasitesi var mi?

  İskeleye yanaşacak yolcu motorları 50-70 kişi kapasiteli olacaktır. Bundan yola çıkarak bir tahmini kapasite belirlenebilir.

 • Kiyi şeridinde müdahale edebiliyor muyuz, konsol yapip sert zemini uzatabiliyor muyuz?

  Evet, müdahale edebilirsiniz.

 • İskele tasarımında, iskeleye yanaşan teknelerde, dikkate alınacak tekne özellikleri, boyutları ve kişi sayısı ürün tasarımı bölümünde belirtilen ölçü ve kişi sayısına göre midir, yoksa herhangi daha fazla kapasiteli, değişik ölçülerdeki tekneleri göz önüne alabilir miyiz ya da almalı mıyız? 

  Yapı, şartnamenin ürün tasarımı kısmında belirtilen boyutlardaki yolcu motorları için bir iskele olarak düşünülmelidir. Daha küçük tekneler de yanaşabilir ama örneğin bir şehir hatları vapurunun yanaşması gerekmemektedir.